poniedziałek, 2 stycznia 2017

Mistrzowie - rekordziści mniejszych lig, o których w Europie nie słyszeliśmy. Część VIII

Mistrzowie - rekordziści mniejszych lig, o których w Europie nie słyszeliśmy. Część VIII


 Nasza przygoda z rekordzistami i mistrzami mniejszych lig dobiegnie dzisiaj końca, jednak aby tak się stało do  przeanalizowania pozostają jeszcze trzy państwa i ich ligi. Malta, Kosowo i Kazachstan to bohaterowie tego odcinka.

Malta to wyspiarskie państwo położone na Morzu Śródziemnym, około 80 km. na południe od Włoch. Liga maltańska swoje rozgrywki rozpoczęła już w 1910 roku. W porównaniu do innej  wyspiarskiej ligi, mianowicie cypryjskiej, liga maltańska jeszcze nie przyciąga aż tylu znanych piłkarzy, którzy chcą dorobić na piłkarską emeryturę. W ostatnich latach do najbardziej rozpoznawalnych piłkarzy ligi maltańskiej zalicza się przede wszystkim graczy z Półwyspu Apenińskiego. Andrea Pisanu były zawodnik takich klubów jak Bologna, Parma, Siena czy Calgiari, występował w Sliemie Wanderers. Syn znakomitego obrońcy Paolo Maldiniego - Christian bronił barw Hamrun Spartans. Jednak największą gwiazdą był niewątpliwie Fabrizio Miccoli były snajper takich klubów jak Fiorentina, Benfica, Juventus czy Palermo. Oprócz piłkarzy z Włoch trzeba wspomnieć o takich zawodnikach  jak: Craig Beattie ( Szkot, były reprezentant oraz zawodnik Celticu czy Rangers), Jordi Cruyff ( Holender, syn słynnego Johana, były zawodnik Barcelony i Manchesteru United). Warto również wspomnieć o piłkarzach, którzy na Malcie próbowali odbudować swoją formę - Kerlon ( Brazylijczyk, kiedyś Inter, Ajax) oraz Haruna Babangida ( Nigeryjczyk, Barca B, Mainz, Vitesse, Olympiakos Pireus). Najbardziej znanym maltańskim zawodnikiem jest z kolei Michael Mifsud, wychowanek Sliemy Wanderers. Napastnik ten uważany jest za jednego z najbardziej utalentowanych zawodników. W swojej karierze występował jeszcze w K'lautern, Llilestrom, Coventry City, Barnsley, a także w australijskim Melbourne City. Obecnie występuje dla klubu Valetta FC.
Michael Mifsud w barwach  Sliemy Wanderers

Mifsud w barwach  FC La Valetty

Trenerskimi gwiazdami są natomiast Włoch Giovanni 
Tedesco (były piłkarz Palermo, Fiorentiny i Genoi) aktualnie jest trenerem Floriany oraz Leonard Farrugia były trener Valetty. W tabeli wszech czasów prowadzi klub ze stolicy: Valetta FC przed Birkirkarą oraz Hibernians FC. Do najlepszych strzelców zaliczają się Edison Tarabai 82 występy 67 goli, Alfred Effiong 161 meczy i 66 bramek, a na trzecim miejscu Terence Scerri 75 spotkań i 57 trafień. Jeżeli chodzi o polskich piłkarzy występujących w lidze maltańskiej to jest tylko jedno nazwisko - Andre Grabowski. Ciekawostką jest fakt, że swoich sił w lidze maltańskiej próbować miał Ebi Smolarek, do transferu jednak nie doszło. Występy w europejskich pucharach w wykonaniu klubów z Malty nie są imponujące. Tylko klub Birkirkara FC  w 2016 roku może pochwalić się dojściem do 3 rudny eliminacyjnej LE gdzie musieli uznać wyższość Krasnodaru, wcześnie eliminując Heart of Midlothian. Na koniec przedstawię zestawienie wszystkich mistrzów wraz z ilością tytułów. 


Piłkarze La Valetty z tytułem mistrza kraju.

Teraz przejdziemy do kolejnej ligi, którą jest liga Kosowa. Jest to  terytorium położone na Półwyspie Bałkańskim. Niepodległość ogłosili w 2008 roku. Rozgrywki ligowe trwają jednak ze zmiennym szczęściem od 1990 roku. Przerywane były w 1998 i 1999 z powodu wojny domowej. Wznowione zostały w 2000 roku i są rozgrywane do dziś. Od 2016 Kosowo stało się członkiem struktur FIFA i UEFA. W wiecznej tabeli ligi prowadzi drużyna  FK Prishtiny na drugim miejscu jest KF Trepca Mitrovica, a trzecią lokatę zajmuje KF Feronikli Glogovac. 
Aktualny mistrz kraju Feronikli.

Najlepszymi strzelcami ligi są Blerand Kurtishaj 33 bramki, na drugim miejscu znajduje się Kostriat Rexha 27 goli, a trzecie miejsce należy do Marka Milicaja 23 gole. Znanymi reprezentantami kraju są Bleda Hajdini, Granit Kolshi, Flamur Neziri i Agon Sylejmani. Pewnie liga mogłaby być ciekawsza i bardziej atrakcyjniejsza, a reprezentacja posiadała by wielu znakomitych piłkarzy. Jednak przez okres wojny wielu kosowskich piłkarzy urodziło się poza granicami kraju i przyjęło inne obywatelstwo. W europejskich pucharach kluby z Kosowa jeszcze nie występowały. Na koniec zestawienie wszystkich  mistrzów wraz z ilością tytułów.

Ostatnim przystankiem będzie odległy nam Kazachstan, który położony jest częściowo w Azji, a częściowo w Europie. Do Struktur UEFA należy od 2002 roku, w eliminacjach wystartował dopiero w 2004 roku. Rozgrywki ligowe nazywane przez wielu Priemjer Ligasy rozpoczęły się w 1992 roku. Podobnie jak w wielu innych państwach bloku wschodniego po rozpadzie Związku Radzieckiego. Do największych gwiazd trenerskich należy z pewnością Słowak - Vladimir Weiss, a także Bułgar - Stanimir Stoilov i Gruzin - Omari Tetradze. Najlepszymi strzelcami w historii ligi są natomiast: Nurbat Żumaskalijev 152 bramki, Oleg Litwinienko 147 goli i Nurken Mazbajev 142 trafienia. W tabeli wszech czasów prowadzi zespół FC Astany przed FK Aktobe i Kajratem Ałmaty. Od kilku sezonów liga kazachska przyciąga do  siebie piłkarzy o znanych nazwiskach takich jak: Andrey Arshavin (kiedyś Zenit, Arsenal) teraz Kajrat Ałmaty, Anatoliy Tymoschuk (Shahtar Donieck, Zenit i Bayern) teraz Kajrat, Dmytry Sychev, Rusłan Fomin czy Oleksandr Aliev. Oprócz zawodników z Rosji i Ukrainy na grę w lidze kazachskiej zdecydowali się piłkarze znani z polskich boisk jak: Tomas Jirsak ( Wisła Kraków) czy Edouard Visnakovs (Ruch Chorzów). Nie brakuje również polskich nazwisk w tym gronie. Przemysław Trytko oraz Łukasz Gikiewicz przeżyli  swoje przygody w takich klubach jak FK Atyrau czy Tobył Kostanaj. Drużyny z ligi kazachskiej poczyniły bardzo duży postęp jeżeli chodzi o europejskie puchary. Z roku na rok pokazują, że chcą wejść do piłkarskiej elity. Podsumujmy: FK Aktobe w sezonie 2009/10 odpadło w 3 rundzie eliminacyjnej do LM z Maccabi Haifa, a w play-offach o LE z Werderem Brema. W kolejnym sezonie w 3 rundzie eliminacyjnej do LM wyeliminował ich  Hapoel Tel Awiw, a o LE przegrali z Alkmaar. W sezonach  2012/13, 2013/14 oraz 2014/15 odpadali w 3 rundach eliminacyjnych z takimi drużynami jak: Genk, Dynamo Kijów, czy  Legią Warszawa(LE) oraz (LM) Steauą Bukareszt. Inną drużyną, która próbowała dostać się do rozgrywek grupowych było Kajrat Ałmaty, które w 2015 w play-offach o LE odpadło z Bordeaux. Dwie inne drużyny z Kazachstanu zaznały już emocji związanych  z rozgrywkami grupowymi. W 2013/14 Szachtior Karaganda odpadł w 3 rundzie eliminacyjnej do LM z Celticiem Glasgow, a w rozgrywkach grupowych LE trafili na Alkmaar, PAOK Saloniki i Maccabi Haifa. Z 2 punktami zajęli ostatnie miejsce. Największym sukcesem może pochwalić się natomiast FC Astana, która w sezonie 2014/15 odpadła w play-offach o LE z Villareralem. Jednak w sezonie 2015/16 ku zdumieniu wszystkim awansowała do rozgrywek grupowych LM kosztem APOEL-u Nikozja. W grupie spotkali się z Benficą, Atletico Madryt i Galatasaray, zdobywając 4 punkty i kończąc rozgrywki na 4 miejscu. W tym sezonie o LM przegrali z Celticiem, a w LE spotkali się w grupie z Olympiakosem APOEL-em Nikozja i Young Boys Berno. Zdobyli 5 punktów i zajęli 4 miejsce.
Drużyna aktualnego mistrza - FC Astana.

Mimo iż kluby z tego jakże odległego państwa w rozgrywkach klubowych zajmują ostatnie miejsca to i tak trzeba przyznać, że są to tzw. milowe kroki. Kto wie czy za kilka lat te kluby nie będą liczyć się w walce z tymi najlepszymi. Na zakończenie zestawienie wszystkich mistrzów wraz z ilością tytułów.


To już koniec naszej przygody z mniejszymi ligami. Mam nadzieję, że była to ciekawa wycieczka po Europie, a wielu z was zainteresuje się od czasu do czasu tymi rozgrywkami. Z swojego doświadczenia mogę powiedzieć tylko, że czasem warto poszukać newsów czy ciekawostek nie tylko z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych rozgrywek w Europie. Warto spojrzeć także na tych mniejszych.     

1 komentarz: