Mistrzowie - rekordziści mniejszych lig, o których w Europie nie słyszeliśmy. Część IV
Wyspy Brytyjskie znane nam są z wielu tradycji, historii, zamiłowań do herbaty, lewostronnego ruchu - najbardziej jednak wielu z nas kojarzy ją z wielkiej miłości do futbolu. Wielka Brytania, a konkretniej Anglia i Szkocja to dwie najstarsze reprezentacje w piłce nożnej, a kluby angielskie i szkockie mają wielką rzeszę fanów na całym Świecie. Jednak całe Wyspy Brytyjskie nie żyją tylko tymi rozgrywkami. W Zjednoczonym Królestwie swoje rozgrywki posiadają również: Irlandczycy, Irlandczycy z nad Ulsteru oraz Walijczycy. Mimo, że rozgrywki w tych trzech mniejszych państwach nie są tak atrakcyjne jak w Anglii czy Szkocji, to warto pokazać rekordzistów oraz kilka ciekawostek z tych trzech mniejszych lig. Dlaczego akurat wybrałem te trzy ligi... ponieważ reprezentacje Irlandii, Irlandii Północnej, a w szczególności Walii poczyniły niesamowite postępy jeżeli chodzi o reprezentacje narodowe. Jak jest natomiast w rodzimych ligach - sami się przekonajcie.
Pierwsza ligą będzie "League of Ireland Premier Division" Irlandczycy jako jedyne państwo nie należące do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej swoje rozgrywki rozpoczęła w 1922 roku. Pierwszym mistrzem była drużyna St. James's Gate FC. Przez 94 sezony ligę udało się wygrać 20 drużynom. W tabeli wszech czasów prowadzi drużyna Shamrock Rovers, drugie jest St. Patricks, a trzecie miejsce zajmuje Bohemian FC. Najlepszymi strzelcami ligi natomiast są: Irlandczyk Jason Byrne 225 meczy i 84 bramki, na drugim miejscu jest Szkot Gary Twigg 119 spotkań i 81 bramek, a trzecią lokatę zajmuje Irlandczyk David McMillan 187 występów i 70 goli. Do jednych z najbardziej wartościowych trenerów zalicza się obecny trener reprezentacji Irlandii Północnej-Michael O'Neill, a najbardziej znanymi piłkarzami są Paddy McCourt i Dean Shiels(obydwoje to reprezentanci Irlandii Północnej). W Irlandzkiej lidze znajdziemy również polski akcent. W sezonie 2008 Jarosław Białek- wychowanek Zawiszy Bydgoszcz przeniósł się na zieloną wyspę i reprezentował barwy St. Patricks. Rozegrał w niej tylko 9 spotkań i w połowie sezonu przeniósł się do Podbeskidzia Bielsko-Biała. Ciekawostką jest fakt, iż w lidze irlandzkiej występuje drużyna z Irlandii Północnej, a jest nią Derry City. Klub ten postanowił przenieść się znad Ulsteru z powodów religijnych w 1973 roku, a dopiero w 1985 roku FIFA pozwoliła na występy w lidze Irlandzkiej. Jeżeli chodzi o europejskie puchary to kluby z zielonej wyspy często były traktowane jako kopciuszki lub amatorzy. W ostatnich latach jednak mocno się to zmieniło, a wielu polskich kibiców z pewnością wie co mam na myśli. Nazwa Dundalk jeszcze wielu kibiców przyprawia o dreszcze lub koszmary.
![]() |
drużyna mistrza Irlandii 2015/2016-FC Dundalk |
Zanim jednak Dundalk namieszało w europejskiej piłce klubowej, zobaczmy jakie drużyny pokazały się z bardzo pozytywnej strony. w latach 70-tych. Bohemian FC dwa razy dotarł do 1/8 finału europejskich rozgrywek. Raz w sezonie 1976/77 w Pucharze Zdobywców Pucharów odpadli z Śląskiem Wrocław, a w 1978/79 w Pucharze Europy odpadli z niemieckim Dynamo Drezno. Po sukcesach Bohemians nastąpiły ciężkie czasy dla irlandzkiej piłki klubowej i dopiero od 2009/10 kluby znów zaczęły pojawiać się na dłużej w pucharach i od czasu do czasu zaskakiwać. Pierwszą drużyną było St. Patricks, które w play-offach o Ligę Europy przegrało z Steauą Bukareszt. W 2011/12 - 3 runda kwalifikacyjna LE i porażka z Karpaty Lwów, a w 2012/13 również 3 runda kwalifikacyjna LE i porażka z Hannoverem 96. Oprócz St. Patricks do europejskich pucharów próbowało zakwalifikować się Cork City, które na początku tego sezonu odpadło w 3 rundzie kwalifikacyjnej z KRC Genk. Największymi sukcesami jednak pochwalić się mogą Shamrock Rovers, którzy w sezonie 2011/12 w 3 rundzie eliminacji do Ligi Mistrzów odpadli z FC Kopenhagą, a w eliminacjach do LE udało im się wyeliminować serbski Partizan Belgrad i w grupie spotkali się z Rubinem Kazań, Tottenhamem Londyn i PAOK-iem Saloniki. Niestety nie zdobyli tam ani jednego punktu, a stosunek bramek wynosił 4:19. Drugą drużyną robiącą furorę jest wspomniany przeze mnie FC Dundalk, który w tym sezonie odpadł z Legią Warszawa, eliminując wcześniej islandzki Hafnafjordur oraz białoruski BATE Borysów. Po zaciętej walce i porażce w dwumeczu z mistrzem Polski - Dundalk zakwalifikowało się do rozgrywek grupowych LE i jak na razie spisują się dobrze. Po 5 spotkaniach Dundalk zajmuje 3 miejsce w grupie za Zenitem i AZ Alkmaar, a przed Maccabi Tel-Awiw i ma duże szanse na awans. Według ekspertów pieniądze zarobione przez klub w tym sezonie z europejskich rozgrywek zapewni lub powinien zapewnić im przywództwo w lidze irlandzkiej na kolejne 10 lat. Zobaczymy czy ta teza się sprawdzi. Pod spodem przedstawiam zestawienie wszystkich mistrzów Irlandii.
Pozostajemy dalej na zielonej wyspie i koncentrujemy się na Irlandii, tyle tylko, że na tej znad Ulsteru. Rozgrywki te rozgrywane są od 1890 roku, co oznacza, że jest to druga(zaraz po lidze angielskiej) najstarsza liga na Świecie. Kilka razy liga zmieniała swoją nazwę - od 1890 do 2003 nosiła nazwę Irish Football League, od 2003 do 2008 Irish Premier League, a od 2008 do teraz IFA Premiership. Rozgrywki nie były rozgrywane w latach 1915 do 1919 oraz 1940 do 1947 z powodu pierwszej, a później drugiej Wojny Światowej. W tabeli wszech czasów prowadzi drużyna Linfield FC, drugie jest FC Crusaders, a trzecie Cliftonville.
![]() |
drużyna mistrza Irlandii Północnej 2015/16-FC Crusaders |
Do najlepszych strzelców ligi zalicza się: Jordan Owens 232 spotkania i 112 bramek, na drugim jest Andrew Waterworth 218 meczy i 96 bramek, trzecie miejsce należy do Curtis Allen'a 191 występów i 90 goli. W IFA Premiership występowało trzech polaków: Łukasz Adamczyk, Jakub Klobusek i Artur Kopyt, jednak bez większych sukcesów. Występy w Europejskich Pucharach w wykonaniu Irlandczyków z północy są równie mało imponujące. Największym sukcesem może popisać się Glentoran, który w latach 70 i 80 z sukcesami występował w rozgrywkach Pucharu Zdobywców Pucharu oraz w Pucharze Europy. W PZP w 1974 roku odpadł z Borussią M'Gladbach w 1/4 finału, natomiast w PE w 1978 roku 1/8 finału i porażka z Juventusem, a w 1982 roku również w 1/8 finału z CSKA Sofią. Innym klubem, któremu udało się dotrzeć do 1/4 finału Pucharu Europy jest FC Linfield, który w 1967 roku odpadł z CSKA Sofią. Na koniec zestawienie wszystkich mistrzów Irlandii Północnej.
Ostatnią wyspiarską ligą, do której się przeniesiemy będzie Walia. Tam rozgrywki rozpoczęto dopiero w 1992 roku. Walijskie drużyny są częścią systemu angielskich rozgrywek piłkarskich. Dlatego też nikomu nie muszę przedstawiać takich drużyn jak: Swansea City czy Cardiff City, a także Wrexham. Swansea od kilku sezonów występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii, Cardiff City spędziło w Premiership tylko jeden sezon natomiast Wrexham występuje w Conference National(odpowiednik 5 ligi). W tabeli wszech czasów prowadzi: The New Saints przed Bangor City i Bala Town FC. Najlepszymi strzelcami są: Anglik Lee Hunt 115 meczy i 65 bramek, drugi jest Chris Venables 130 spotkań i 61 goli, a trzeci jest Alex Darlington 119 występów i 57 trafień. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych piłkarzy w Welsh Premier League był Alan Tate, wychowanek Manchesteru United oraz piłkarz takich klubów jak Leeds Utd., Aberdeen czy Swansea. Anglik w Walii występował w klubie Port Talbot. Na przestrzeni lat w Walii występowało lub występuje kilku polskich piłkarzy - Adrian Cieślewicz(napastnik TNS), Krzysztof Nalborski, Bartłomiej Fogler oraz Antoni Sarnowski(bramkarz Bangor City).
![]() |
drużyna mistrza Walii 2015/16- TNS |
Jeżeli chodzi o Europejskie Puchary to kilka sukcesów posiadają kluby grające w angielskich rozgrywkach. Cardiff City w 1965 roku grało w PZP i w 1/4 finału odpadło z Realem Saragossa, w sezonie 1968 w PZP odpadli w 1/2 finału z HSV Hamburg, a w 1971 roku również w PZP w 1/4 finału odpadli z wielkim Ralem Madryt. Wrexham natomiast w 1976 roku w PZP odpadło w 1/4 finału z Anderlechtem. Jedynie Swansea w tych czasach może pochwalić się występami w LE w 2013 roku. W grupie zajęli 2 miejsce z 8 punktami, a w 1/16 finału musieli uznać wyższość włoskiego Napoli. Co do drużyn z Welsh Premier League to Bangor City w sezonie 2010/11 przegrało w 3 rundzie kwalifikacyjnej o LE z Maritimo Funchal, a TNS w tym samym sezonie odpadł w 3 rundzie kwalifikacyjnej LM z Anderlechtem, a o LE z CSKA Sofią. Na koniec pozostaje przedstawić tabelę z wszystkimi mistrzami Walii.
Trzeba przyznać, że tych trzech lig nie można zaliczać do znaczących, a ich występki w europejskich pucharach uważane są raczej za jednorazowe wyskoki niż coś stałego. Pocieszeniem jest fakt, iż reprezentacje przedstawionej trójki spisują się coraz lepiej. Irlandia, Irlandia Północna i Walia odnotowały bardzo duży sukces na tegorocznych mistrzostwach Europy. Piłkarze z obydwóch Irlandii odpadli w 1/16 finału, a Walia dotarła aż do półfinału. Ewidentnie - Walia ma najmocniejszą reprezentację. Do pełni szczęścia brakuje tylko znaczącego piłkarza w walijskiej lidze, który występowałby w barwach "Smoków". Kto wie może kiedyś się doczekamy.
0 komentarze:
Prześlij komentarz