niedziela, 21 sierpnia 2016

Piłkarskie rodzeństwo, znani kontra nieznani, vol. 3

Piłkarskie rodzeństwo, znani kontra nieznani, vol. 3

Po przedstawieniu dwóch grup piłkarskiego rodzeństwa, czas abyśmy zajrzeli jak mają się sprawy piłkarskich rodzin w państwie w którym piłka nożna rozpoczęła swoje korzenie. Dzisiaj przeniesiemy się do Anglii. Postaram się przedstawić najważniejszych i najbardziej znanych braci reprezentacji "Trzech Lwów".
Gary i Phil Neville
Pierwszą parą braci będą już byli zawodnicy Manchesteru United, którzy swoje kariery piłkarskie zakończyli odpowiednio w 2010/11 Gary, a Phil w 2012/2013. Pierwszy z braci, Gary całą swoją karierę poświęcił dla Sir Alexa Fergusona i "Czerwonych Diabłów" z Manchesteru, młodszy o dwa lata Phil, w Manchesterze występował przez 13 sezonów, by przenieść się później do Evertonu, w którym zakończył karierę. Ciężko przy tej dwójce dokonać porównania, kto był lepszy, a kto gorszy. Gary ze względu na wiek oraz dłuższy pobyt w Manchesterze może pochwalić się większym doświadczeniem, oraz większą ilością pucharów i medali w swojej prywatnej gablotce z nagrodami. Gary zdobył 10 mistrzostw Anglii z Manchesterem, a Phil 6. Razem zdobywali puchar za zwycięstwo w jednym z najbardziej pamiętnych finałów ligi mistrzów w 1998 roku z Bayernem Monachium. Do pełni szczęścia brakuje im jedynie sukcesu z reprezentacją Synów Albionu. Phil niestety musiał pożegnać się wcześniej z Manchesterem United, ale 8 sezonów spędzonych w Evertonie również robi wrażenie. Obydwoje rozegrali ponad 600 spotkań w angielskiej Premiership, tutaj Phil wyprzedza starszego o dwa lata brata, Gary dociągnął do 601 spotkań, a Phil ma ich 689 na swoim koncie. W reprezentacji Gary wystąpił 85 razy , a Phil 59 razy.

 

Rio i Anton Ferdinand 
Jeżeli już jesteśmy przy obrońcach to nie możemy ominąć rodzeństwa Ferdinand. Rio i o 6 lat młodszy Anton to nasze kolejne piłkarskie rodzeństwo. O ile przy wyżej wymienionej parze mówiłem że byli na równym poziomie i ciężko stwierdzić, który z nich jest bardziej znany lub nieznany, to przy tej parze wniosek jest prosty, starszy z braci był niekwestionowaną gwiazda rodziny Ferdinand. Rio swoje piłkarskie szlify rozpoczął w znanym londyńskim klubie. Mianowicie w West Ham United, potem przeniósł się do klubu z Yorkshire i w tamtych czasach dobrze prosperującego Leeds United (który w latach 2001 do 2003 napsuł krwi nie jednemu gigantowi angielskiej ligi). Wykupił go wielki Manchester United, który raz po raz sięgał po tytuł w Premiership. Rio szybko stał się ostoją obrony "Czerwonych  Diabłów" z Manchesteru. 12 sezonów mówią same za siebie, największe sukcesy to 6 razy tytuł ligi angielskiej, zdobycie ligi mistrzów, oraz klubowego mistrzostwa Świata. Do tego można doliczyć 455 spotkań w Manchesterze, 73 w Leeds United oraz 157 w West Ham United. Dla reprezentacji rozegrał 81 spotkań zdobywając 3 bramki, nie osiągając szczególnych triumfów. Rio karierę zakończył w 2015 roku w Queens Park Rangers Londyn. Młodszy z braci Anton swoją karierę również rozpoczynał w drużynie "Młotów" z Londynu, spędził tam 7 sezonów, by przenieść się na cztery sezony do Sunderlandu, a później do QPR. Anton na chwile opuścił nawet Wyspy Brytyjskie i swojego szczęścia szukał w klubach z Turcji, czy Tajlandii(Bursaspor, Antalyaspor, Police Utd.). Potem wrócił do Reading, w którym występował jeszcze w poprzednim sezonie. Od tego sezonu pozostaje bez pracodawcy. Tutaj sprawa jest jasna, to starszy z braci miał bogatą karierę mimo iż nie zdobył wszystkich możliwych nagród to i tak sukcesami przewyższa brata o głowę. Ciekawostką jest fakt iż bracia Rio i Anton Ferdinand to kuzyni byłego znanego angielskim kibicom piłkarza i reprezentanta kraju Les'a Ferdinand'a.
 

John Terry i Paul Terry
Ciągniemy dalej temat obrońców. Teraz pod lupę weźmiemy parę braci z rodziny Terry. Zapewne nikomu nie muszę mówić kim dla kibiców Chelsea Londyn jest jeden z najlepszych środkowych obrońców, bo John'a Terry'ego każdy zna, ale pewnie mało kto wie że John ma o dwa lata starszego brata, który również gra w piłkę nożną tylko że na troszeczkę niższym poziomie. Paul Terry swoją piłkarską karierę rozpoczynał w klubie Milwall Londyn, a później występował w takich zespołach jak Dag&Red, Yeovil Town, Leyton Orient, Grays Athletic, Rushden, Darlington, a ostatnio Thurrock. Nie są to giganci angielskiej piłki, a tym bardziej futbolowego Świata. W porównaniu ze swoim młodszym bratem John'em, Paul wypada strasznie blado. Większych sukcesów Paul nie zdołał wypracować w swojej karierze. Dlatego też przejdziemy do młodszego z braci. John jest jednym z niewielu piłkarzy, który całą karierę poświęcił i zadedykował jednemu klubowi, a mianowicie popularnym "The Blues". W klubie z Londynu występuje od 1998 roku, z krótką przerwą na grę w Nottingham Forest do którego został wypożyczony. Dla Chelsea, Terry rozegrał już 672 mecze, zdobywając 63 bramki. Do sukcesów zalicza 4 mistrzostwa kraju, 5 pucharów Anglii, zwycięstwo w lidze mistrzów, w lidze Europy. A w reprezentacji rozegrał do tej pory 78 meczów i zdobył 6 bramek. Do pełni brakuje mu jak prawie każdemu angielskiemu piłkarzowi sukcesu z reprezentacją. Bez dwóch zdań jednak młodszy o dwa lata John przebił swojego brata.
 
 Znalezione obrazy dla zapytania john  paul terry brothers          Znalezione obrazy dla zapytania john  terry  



Wayne Rooney i John Rooney 
Przedostatnie rodzeństwo które przedstawię jest bardzo podobne do braci John'a i Paul'a Terry. Wayne i John Rooney to kolejne rodzeństwo, które przedstawię. John Rooney jest o pięć lat młodszy od bardziej rozpoznawalnego brata Wayne'a. John swoją karierę rozpoczął w Macclesfield Town, w którym występował przez pięć sezonów. Młodszy z braci Rooney zdecydował iż zmieni otoczenie i przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, występował w New York Red Bull, oraz Orlando City. W Stanach również nie udało mu się zrobić skoku do elity piłkarzy jakimi jest jego brat. dlatego szybko wrócił na wyspy i tam kontynuuje karierę. Występował jeszcze w Barnsley, Bury i Chester, a od tego sezonu przywdziewa koszulkę walijskiego Wrexham. Natomiast starszy Wayne, to piłkarz którego nie trzeba nikomu przedstawiać, znakomicie rozwijał się od początku swojej kariery. Jeden z najmłodszych piłkarzy, który strzelił bramkę w Premiership. Od sezonu 2004/2005 przeniósł się z Liverpoolskiego Evertonu, do Manchesteru United. Tam szybko został ulubieńcem kibiców, ze względu na jego poglądy, jako wychowanek Evertonu nienawidzi  FC Liverpoolu tak samo jak wszyscy kibice Manchesteru United i tego nie ukrywa, często naśmiewając się z kibiców "The Reds". Wayne właśnie rozpoczął 13 sezon w drużynie Manchesteru United, dla którego zdobył już 248 bramek w 527 meczach. W Premier League jest drugim najlepszym strzelcem w historii, przed nim pozostał już tylko legendarny Alan Shearer. Natomiast w reprezentacji Anglii wyprzedził równie legendarnego Sir Bobby'ego Charltona i zajmuje pierwsze miejsce w klasyfikacji najlepszych strzelców, zdobył 51 bramek, Charlton miał ich 49. Z  Manchesterem zdobył 5 mistrzostw Anglii, jeden raz wygrał ligę mistrzów oraz raz sięgnął po Puchar Anglii i Klubowe mistrzostwo Świata. Umiejętności młodszego brata są przy wyczynach Wayne'a niczym, a pewne jest to że John nie dobije do osiągnięć brata. Ciekawostką jest iż bracia Rooney mają Irlandzkie korzenie, młodszy z braci ma nawet obywatelstwo irlandzkie, a nie angielskie.
 
 

Shaun Wright-Phillips i Bradley Wright-Phillips
Zapewne mało kto wie iż talent do gry w piłkę bracia Wright-Phillips odziedziczyli po jednym z najlepszych napastników Premier League. Mowa tutaj o Ian'ie Wright'cie, który przez lata brylował w londyńskim Arsenalu. Shaun i Bradley poszli w ślady ojca, pierwszy z braci, który jest starszy o trzy lata od swojego brata Bradley'a, swoją karierę rozpoczynał w Nottingham. Szybko jednak skauci Manchesteru City zauważyli potencjał Shaun'a i dali mu szanse gry w "The citizens", spędził tam siedem sezonów. Jego znakomita gra przełożyła się na kolejny wielki transfer do Chelsea Londyn. Tam udało mu się zdobyć pierwsze mistrzostwo Anglii, a także puchar Anglii. Niestety w Chelsea, Shaun nie grał już tak dobrze jak w Manchesterze City, dlatego też w 2008 roku nadarzyła się okazja do powrotu na stare śmieci. Kolejne cztery sezony w City, które w tamtych latach przeszło odrodzenie za sprawą szejków, spowodowało iż Shaun stracił miejsce w składzie na rzecz lepszych i droższych piłkarzy. W 2011 roku przeniósł się na krótko do QPR. Po wielu latach spędzonych w Anglii, Shaun zdecydował się na transfer do amerykańskiej MLS i drużyny sponsorowanej przez markę Red Bull. W Ney York Red Bulls występuje do dziś i mimo 34 lat spisuje się tam bardzo dobrze. W reprezentacji Anglii zaliczył 36 występów i zdobył 6 bramek. Bradley z kolei znany jest kibicom bardziej z występów na zapleczu angielskiej Premiership. Występował w takich klubach jak Southampton, Plymouth, Charlton czy Brentford. Brak sukcesów w Anglii spowodował iż Bradley postanowił się przenieść za Ocean. Trafił do New York Red Bulls i to on jako pierwszy z braci Phillips zaprezentował się amerykańskiej publiczności. Statystyki mówią same za siebie, gdy występował w Anglii, na zapleczu w 145 meczach zdobył 27 bramek, a w MLS w 105 występach zdobył 60 bramek. Jednak nie można porównywać poziomu choćby Championship z MLS. Jedno jest pewne, dwójka braci miała papiery na wielką karierę, jednak gdzieś coś nie wypaliło i stali się tylko piłkarzami o których będziemy wspominać przy właśnie takich okazjach jak porównanie braci, lub gdy będziemy wspominać wyczyny ojca tej dwójki.

 Znalezione obrazy dla zapytania shaun bradley wright-phillips

Zakończyliśmy trzecią część pojedynków, ale to jeszcze nie koniec, bo trochę jeszcze tego jest w wielkim piłkarskim Świecie. Na pewno będą następne porównania, z której części kontynentu tego  jeszcze nie wiem, dajcie się zaskoczyć.

0 komentarze:

Prześlij komentarz